Press "Enter" to skip to content

Αγγλία – Αυστραλία 13-33 : Νοκ-άουτ!

Σε ένα σκηνικό βγαλμένο από επική ταινία η οικοδέσποινα του Παγκοσμίου Κυπέλλου έδινε έναν αγώνα ζωής και θανάτου, απέναντι στον ισχυρότερο αντίπαλο του ομίλου της, τα Wallabies της Αυστραλίας. Με την Ουαλία να έχει ήδη πάρει κεφάλι στον όμιλο, με 3 νίκες σε ισάριθμους αγώνες, οι 2 ομάδες, πρωταγωνίστριες του παγκοσμίου ράγκμπι, έπαιζαν έναν αγώνα με ξεκάθαρο διακύβευμα την πρόκριση στα προημιτελικά.

Μεγαλύτερη ήταν η πίεση, όπως γίνεται εύκολα κατανοητό, για τους Άγγλους, που μια βδομάδα μετά την ήττα τους από την Ουαλία, ήταν αφ’ενός με την πλάτη στον τοίχο, καθώς έπρεπε πάση θυσία να κερδίσουν την ομάδα που κέρδισε το Rugby Championship το περασμένο καλοκαίρι, προκειμένου να μην πραγματοποιήσουν τη χειρότερη πορεία τους σε Παγκόσμιο Κύπελλο και μάλιστα στην έδρα τους. Από την άλλη, οι Αυστραλοί, σε καμία περίπτωση δεν ήθελαν να στραβοπατήσουν, κάνοντας το παιχνίδι απέναντι στην Ουαλία θρίλερ, κινδυνεύοντας να μείνουν εκτός ακόμα και σε μια περίπτωση τριπλής ισοβαθμίας.

Υπό αυτά τα δεδομένα και υπό τα βλέμματα περισσότερων από 81000 θεατών, που είχαν κατακλύσει το ναό του ράγκμπι, το θρυλικό Twickenham, ξεκινούσε το – αναμφισβήτητα – μεγαλύτερο παιχνίδι, μέχρι στιγμής, της φετινής διοργάνωσης.

Ο Bernard Foley, απόλυτος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης, ήταν αυτός που στο 8ο λεπτό πάγωσε το αίμα των γηπεδούχων και ενός ολόκληρου έθνους που τους παρακολουθούσε, ευστοχώντας στο πρώτο penalty. 5 λεπτά αργότερα, ο Farrell απάντησε με τον ίδιο τρόπο, βάζοντας φωτιά στο λονδρέζικο στάδιο και δείχνοντας ότι η αναμέτρηση θα είναι ένα θρίλερ. Όμως η συνέχεια ήταν εντελώς διαφορετική…

Στο 20ο λεπτό, ο Foley βρήκε το χώρο να περάσει μέσα από την αγγλική άμυνα, ώστε να πετύχει το πρώτο του προσωπικό try, ευστοχώντας και στο conversion, ενώ το ίδιο ακριβώς κατόρθωμα επανέλαβε και στο 36ο λεπτό, ώστε να διαμορφώσει το σκορ του ημιχρόνου 3-17. Τα Wallabies είχαν ξεκινήσει ένα κανονικό πάρτυ, με τους Άγγλους να βλέπουν το φάσμα του αποκλεισμού όλο και πιο έντονα. Η διαφορά είχε γίνει πολύ μεγάλη για τα δεδομένα της αναμέτρησης και οι γηπεδούχοι ήλπιζαν σε ένα θαύμα ώστε να μπορέσουν να βγουν ζωντανοί από αυτή τη μάχη.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Αγγλία προσπάθησε να πιέσει περισσότερο, αλλά αυτός που σκόραρε ήταν και πάλι ο …Foley, ο οποίος στο 50ο λεπτό ανέβασε και πάλι τη διαφορά. Από εκείνο το σημείο και μετά, ωστόσο, οι Αυστραλοί έμοιαζαν να μη μπορούν να διαχειριστούν τη μεγάλη τους επικράτηση. Πολλά λάθη επέτρεπαν στην Αγγλία να βγαίνει σε πολλές περιπτώσεις εύκολα μπροστά, με αποτέλεσμα αυτή η πίεση να αποφέρει καρπούς στο 56ο λεπτό, όταν το καταπληκτικό και πολύ γρήγορο παιχνίδι, που θύμιζε την Αγγλία του περασμένου Six Nations, οδήγησε στο try του Anthony Watson, στο δεξί φτερό. Ο Farrell στη συνέχεια, πετυχαίνοντας ένα conversion και ένα penalty στο 65ο λεπτό, έφεραν τη διαφορά στους 7 πόντους, με τους Άγγλους σ’εκείνο το σημείο να πιστεύουν στην ανατροπή.

Όμως η φάση που έγειρε ίσως την πλάστιγγα οριστικά υπέρ των Wallabies έγινε στο 71ο λεπτό. Ο Farrell έκανε μια αψυχολόγητη ενέργεια, μαρκάροντας τον Matt Giteau πριν αυτός γίνει κάτοχος της μπάλας, αντικρίζοντας στη συνέχεια την κίτρινη κάρτα και αφήνοντας την ομάδα του με παίχτη λιγότερο για το υπόλοιπο του αγώνα. Από εκείνο το σημείο και μετά τα πράγματα έγιναν πολύ πιο εύκολα για τους Αυστραλούς, που πέτυχαν δύο penalties-ταφόπλακα για τα όνειρα των Άγγλων, από το πόδι του Bernard Foley.

Το κερασάκι στην τούρτα, σε μια εκπληκτική ανάπτυξη της επίθεσής τους, έβαλε για τους Αυστραλούς ο Matt Giteau, πετυχαίνοντας ένα try στη δεξιά γωνία, δίνοντας στον Bernard Foley τη δυνατότητα να πετύχει ακόμα 2 πόντους, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ 13-33. Ήταν πλέον γεγονός, οι Άγγλοι είχαν βγει νοκ-άουτ, είχαν αποκλειστεί από τη φάση των ομίλων, όπως ποτέ δεν έχει ξαναγίνει και μάλιστα μέσα στο σπίτι τους!

Πλέον η Αυστραλία μοιράζεται την πρώτη θέση του ομίλου με την Ουαλία, αφήνοντας την Αγγλία 7 βαθμούς πίσω τους και έχοντας αμφότερες εξασφαλίσει την πρόκριση στα προημιτελικά πριν το μεταξύ τους παιχνίδι, που τελικά θα έχει μόνο διακύβευμα την πρωτιά και ένα λιγότερο ισχυρό αντίπαλο στα προημιτελικά.