Press "Enter" to skip to content

Αργεντινή – Τόνγκα 45-16 : Τα Pumas ομορφαίνουν το ράγκμπι

Ένας από τους πιο απολαυστικούς αγώνες του Παγκοσμίου Κυπέλλου ήταν αυτός που διεξήχθη στο Leicester City Stadium, με αντιμέτωπες τις ομάδες της Αργεντινής και των Τόνγκα. Σε έναν όμιλο που τα φαβορί ήταν δεδομένα, ενώ οι πρώτες θέσεις έχουν ξεκαθαρίσει από την πρώτη αγωνιστική, οι ομάδες που συμμετέχουν σ’αυτόν συνεχίζουν να χαρίζουν αύθονο θέαμα, κάνοντας το σύνολο των 5, μαζί με τις Νέα Ζηλανδία, Γεωργία και Ναμίμπια, την πιο συμπαθητική κέντα της διοργάνωσης.

Υπό το βλέμμα του Diego Maradona, οι Αργεντίνοι ήθελαν μια νίκη για να ξεκαθαρίσουν την υπόθεση της πρόκρισης και μαθηματικά, καθώς και το επιθετικό μπόνους, απέναντι σε έναν ισχυρό αντίπαλο, προκειμένου να προχωρήσουν με φόρα στα προημιτελικά. Παράγοντας ένα σπάνιας ομορφιάς παιχνίδι, τα κατάφεραν και τα δύο, με την ομάδα των Τόνγκα, ωστόσο, να έχει κι αυτή μερίδιο στο εξαίσιο τελικό αποτέλεσμα.

Τα Τόνγκα, μάλιστα, ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ στο 6ο μόλις λεπτό, με try που πέτυχε ο Kurt Morath στο δεξί φτερό, βρίσκοντας εκπληκτικά τους χώρους ώστε να διασπάσει την αργεντίνικη άμυνα. Όμως η Αργεντινή είχε στον αγωνιστικό χώρο τον Cordero, που έκανε ένα εκπληκτικό παιχνίδι στο δεξί φτερό, βγάζοντας σε πάρα πολλές περιπτώσεις πολύ εύκολα την ομάδα του σε γρήγορες αντεπιθέσεις.

Σε αντίθεση με άλλες ισχυρές ομάδες, που δε μπορούν να αναπτύξουν ένα γρήγορο, θεαματικό, αλλά παράλληλα και ουσιαστικό παιχνίδι, απέναντι σε πιο ανίσχυρους αντιπάλους, η Αργεντινή, για μια ακόμα φορά, παρέδωσε μαθήματα. Η γραμμή των backs άλλαζε πάσες με εκπληκτική ταχύτητα και οι επιθέσεις έμοιαζαν με επελάσεις προς το αντίπαλο tryline. Έτσι, στο 20ο λεπτό ήρθε το πρώτο try από τον Joaquin Tuculet, ενώ 2 λεπτά αργότερα, ο Juan Imhoff, σε μια από τις συνηθισμένες κινήσεις του, παρά το γεγονός ότι είναι winger, βρήκε το χώρο προς τα αντίπαλα δοκάρια ώστε να γράψει το δεύτερο try για την ομάδα του.

Ο πρώην συμπαίχτης του Imhoff, ωστόσο, στη Racing, Soane Tonga’uiha, ήταν αυτός που πέτυχε στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου το δεύτερο try των Τόνγκα, για να κρατήσει την ομάδα του σε έναν αγώνα που έμοιαζε από νωρίς χαμένος. Η αλήθεια είναι ότι κάτι τέτοιο έμοιαζε πολύ λογικό, στο 47ο λεπτό, όταν ο Morath απέτυχε να εκτελέσει εύστοχα το πέναλτυ, που θα έφερνε τη διαφορά στους 4 πόντους. Η συνέχεια άνηκε καθαρά στους Αργεντίνους.

Ο Sanchez πέτυχε ένα penalty sto 53o λεπτό και στο 64ο, πέτυχε και το τρίτο 3o try της ομάδας του, που πλέον θα κυνηγούσε το επιθετικό μπόνους για το υπόλοιπο της αναμέτρησης. Ο στόχος αυτός επετεύχθη τελικά στο 72ο λεπτό, από ένα forward, τον hooker Julian Montoya, που σε ένα εξαιρετικά παιγμένο lineout κατάφερε οριακά να προσγειώσει τη μπάλα στη δεξιά γωνία.

Το κερασάκι στην τούρτα και εν είδει προσωπικής ανταμοιβής για το εκπληκτικό παιχνίδι του, πέτυχε ο Cordero στο 81ο λεπτό, με τον Sanchez να πετυχαίνει το conversion που διαμόρφωσε το τελικό σκορ 45-16.

Οι Αργεντίνοι σε ακόμα ένα παιχνίδι έδειξαν φέτος ότι είναι μια ομάδα που κάνει το ράγκμπι πιο όμορφο, που αξίζει όσο τίποτα κανείς να την παρακολουθεί και ότι έχουν τα φόντα για να πάνε πολύ ψηλά. Άραγε θα καταφέρουν να επαναλάβουν μια από τις εκπλήξεις του παρελθόντος;

Η εικόνα με τους παίχτες των Pumas και τον Diego Maradona να πανηγυρίζουν σαν τρελοί στα αποδυτήρια την επισφραγισμένη πρόκριση, προκαλεί ιστορικές συγκρίσεις και την ίδια την Ιστορία!