Press "Enter" to skip to content

Νέα Ζηλανδία – Γαλλία 62-13 : Ξεκαθάρισμα λογαριασμών

Οι All Blacks, ξεκαθάρισαν στον δεύτερο προημιτελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου κάποιους ανοιχτούς λογαριασμούς με τη Γαλλία, με το Βόρειο Ημισφαίριο, με το Παγκόσμιο Κύπελλο και με την ίδια την Ιστορία. Αντιμετωπίζοντας έναν από τους κακούς τους δαίμονες, τη Γαλλία, που τους είχε αφήσει σε 2 περιπτώσεις εκτός ημιτελικών, στα Παγκόσμια Κύπελλα του 1999 και του 2007, επέστρεψαν στον τόπο του εγκλήματος για να πάρουν τη δική τους, πολύ ηχηρή εκδίκηση.

Ίσως η καλύτερη ομάδα της Νέας Ζηλανδίας όλων των εποχών, αντιμετώπιζε την αδιαμφισβήτητα χειρότερη Γαλλία όλων των εποχών. Μόνο και μόνο αυτά τα στοιχεία ήταν αρκετά για να προδιαγράψουν το αποτέλεσμα του αγώνα, το νικητή, το γεγονός ότι η νίκη των All Blacks θα είχε εύρος. Όμως κανείς δε μπορούσε να φανταστεί σε πιο επίπεδο θα έφτανε αυτή η επέλαση, με τη Γαλλία να δέχεται περισσότερους πόντους κόντρα στους All Blacks απ’ όσους δέχτηκε η πολύ πιο ανίσχυρη Ναμίμπια!

Η επόμενη μέρα βρίσκει σίγουρα ένα επιβεβαιωμένο μεγάλο φαβορί για τον τίτλο του Παγκόσμιου Πρωταθλητή, αλλά και ένα από τα μεγαλύτερα έθνη του ράγκμπι, τη Γαλλία, αναγκασμένο να αναγεννηθεί από τις στάχτες του, μετά από μια φωτιά που έκαψε κάθε χαρακτηριστικό του, κάθε δυναμική της εθνικής του ομάδας, τα τελευταία τέσσερα χρόνια.

Οι All Blacks, από τα πρώτα τους πατήματα μέσα στο χορτάρι του Millennium, από τη Haka, έδειξαν ότι δεν πρόκειται να αφήσουν τους αντιπάλους τους να πάρουν ανάσα. Στη ρεβάνς του τελικού της προηγούμενης διοργάνωσης, οι Νεοζηλανδοί ήθελαν πάσει θυσία να αποδείξουν ότι μόνο τυχαία δεν είναι η πρωτοκαθεδρία τους.

Στο 7ο λεπτό ο Carter σημείωσε τους πρώτους πόντους, όμως εκεί που κατάλαβαν όλοι τι πρόκειται να συμβεί στη συνέχεια ήταν στο 11ο λεπτό, όταν ο Retallick έδειξε με τρόπο σοκαριστικό τα κενά της αντίπαλης άμυνας, για να πετύχει το πρώτο try της ομάδας του. Στη συνέχεια ο Milner-Skudder εκμεταλλεύτηκε ακόμα μια τέτοια ολιγωρία, ώστε να πετύχει το δεύτερο try στο 23ο λεπτό, ενώ στο 29ο ο Julian Savea χρίστηκε νέος Jonah Lomu, σκορπώντας κάθε αντίπαλο που βρέθηκε στο πέρασμά του, προκειμένου να ανεβάσει το δείκτη του σκορ στο 22-6.

Η απάντηση των Γάλλων ήρθε στο 36ο λεπτό, με τη μοναδική ενέργεια που μπορούν να κρατήσουν από όλη την αναμέτρηση, καθώς ο Louis Picamoles πέτυχε ένα try που τους έδινε ελπίδες να επανέλθουν στη διεκδίκηση του αγώνα, όμως αυτές τις ελπίδες σκόρπισε και πάλι ο Savea στο 38ο λεπτό, για να κάνει το σκορ 29-13 και να τελειώσει έτσι ένα ημίχρονο που αν παιζόταν στη φάση των ομίλων θα είχε ήδη εξασφαλίσει το επιθετικό μπόνους στη Νέα Ζηλανδία.

Στην επανάληψη οι Γάλλοι έδειχναν να πιστεύουν ότι το 29-13, που ήταν το σκορ του ημιχρόνου, μπορούσε να ανατραπεί. Μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο δείχνοντας κάποια καλά στοιχεία, με τη μπάλα να κυκλοφορεί, να κερδίζουν μέτρα, να στέκονται καλά στα rucks που οι All Blacks έμπαιναν με υπεράνθρωπη δύναμη. Όμως όλα αυτά τέλειωσαν στο 47ο λεπτό. Ο Louis Picamoles αποφάσισε να πάρει την πιο ηλίθια κίτρινη κάρτα στην ιστορία του Παγκοσμίου Κυπέλλου και να αφήσει την ομάδα του για 10 λεπτά με παίχτη λιγότερο.

Σε αυτό το διάστημα, οι All Blacks μεγάλωσαν ακόμα περισσότερο τη διαφορά, προκειμένου το παιχνίδι να μετατραπεί σε πάρτυ. 5 tries στο δεύτερο ημίχρονο έκαναν τη Γαλλία να μοιάζει ομάδα 3ου επιπέδου στο παγκόσμιο ράγκμπι και το τελικό σκορ να διαμορφώνεται 62-13. Στη Γαλλία γράφτηκε ότι το ράγκμπι πλέον έχει το δικό του παράδειγμα, αντίστοιχο με το περσινό ποδοσφαιρικό παιχνίδι μεταξύ της Γερμανίας και της Βραζιλίας. Δεν έχουν κι άδικο!

Οι All Blacks δημιούργησαν ακόμα ένα ρεκόρ, με τη μεγαλύτερη διαφορά που έχει ποτέ επιτευχθεί σε έναν προημιτελικό και πλέον είναι έτοιμοι να αντιμετωπίσουν έναν αντίπαλο που τους έχει δημιουργήσει πονοκεφάλους τα τελευταία χρόνια, αλλά μάλλον τρέμει στην ιδέα ότι θα βρεθεί στο δρόμο τους, τη Νότια Αφρική.

Το σίγουρο είναι ότι αν κάποια ομάδα καταφέρει να κερδίσει αυτούς τους All Blacks, το ράγκμπι θα έχει ακόμα μια ιστορική έκπληξη στο μεγάλο βιβλίο της Ιστορίας του. Αν όχι, η καλύτερη ομάδα όλων των εποχών θα στεφθεί με τον τίτλο που δικαιωματικά της ανήκει, αυτή τη φορά και στο Βόρειο Ημισφαίριο.