Press "Enter" to skip to content

Φίτζι – Ουρουγουάη 47-15 : Κέρδισαν τις εντυπώσεις

Αμφότερες οι ομάδες που βρέθηκαν στο τεραίν του Stadium MK, στο Milton Keynes, δεν είχαν κάποιο βαθμολογικό κίνητρο από τη μεταξύ τους αναμέτρηση, καθώς στον 1ο όμιλο, τον όμιλο του θανάτου, η υπόθεση της πρόκρισης στα ημιτελικά έληξε το περασμένο Σάββατο, με τη νίκη της Αυστραλίας επί των γηπεδούχων Άγγλων. Ωστόσο, αμφότερες οι ομάδες είχαν να κερδίσουν κάτι: προερχόμενες αποκλειστικά από ήττες στο φετινό θεσμό, όντας οι δυο πιο αδύναμες ομάδες του ομίλου, είχαν σκοπό να πείσουν για τις δυνατότητές τους. Κυρίως για την ομάδα των Φίτζι, το παιχνίδι είχε μεγαλύτερη σημασία, καθώς ήταν το τελευταίο στο φετινό Παγκόσμιο Κύπελλο και έπρεπε πάση θυσία να είναι νικηφόρο και με μια καλή εμφάνιση. Από την άλλη η Ουρουγουάη ήθελε να καταγράψει μια καλή παρουσία.

Η ομάδα των Φίτζι έκανε ένα εξαιρετικό ξεκίνημα, κερδίζοντας ένα penalty try στο 3ο λεπτό, καθώς και την κίτρινη κάρτα στον Ουρουγουανό scrum-half Ormaechea, ο οποίος έπεσε πολύ άτσαλα πάνω στον Botia, που ετοιμαζόταν να σκοράρει. Στο 8ο λεπτό ο Kenatale διπλασίασε τα tries της ομάδας του για να φέρει το σκορ του δεκαλέπτου στο 12-0. Το επόμενο δεκάλεπτο, ωστόσο, ήταν της Ουρουγουάης, που με ένα penalty του Duran, ένα try του Arboleya και το conversion του Ormaechea στο 18ο λεπτό, που πλέον είχε επιστρέψει, έφερε τη διαφορά στους 2 πόντους, δίνοντας ένα όμορφο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση. Το try του Arvoleya ήταν το πρώτο για την Ουρουγουάη σε Παγκόσμιο Κύπελλο, μετά από 12 χρόνια, όταν για τελευταία φορά είχε πετύχει αντίστοιχο “άθλο” απέναντι στη μετέπειτα Παγκόσμια Πρωταθλήτρια, Αγγλία.

Τα Φίτζι όμως είχαν πολύ καλύτερα φυσικά χαρακτηριστικά στον αγωνιστικό χώρο, που τους επέτρεψαν να κυριαρχούν στην πάλη και να πετύχουν ακόμα ένα penalty try στο 27ο λεπτό, καθώς και ένα εκπληκτικό ομαδικό try στο 38ο λεπτό, που έδωσε τη δυνατότητα στον Nakarawa να διανύσει περίπου 40 μέτρα μέχρι τα δοκάρια της Ουρουγουάης, για να γράψει μαζί με το conversion του Nadolo, το σκορ ημιχρόνου, 26-10.

Ωστόσο, η Ουρουγουάη δεν επαναπαύτηκε και στο 58ο λεπτό ξαναχτύπησε, πετυχαίνοντας 2ο try, αυτή τη φορά με τον Ormaechea, ο οποίος αποτελεί τον φυσικό ηγέτη αυτής της ομάδας. Σε μια φάση που ο Silva κυνήγησε μια μπάλα από λάθος των αντιπάλων του, ο Ουρουγουανός scrum-half ήταν τελικός αποδέκτης στη φάση που εν συνεχεία διαδραματίστηκε μπροστά στο tryline των Φίτζι, ώστε να πετύχει στη γωνία το try που έκανε το σκορ 26-15.

Από εκεί και πέρα όμως, το παιχνίδι ήταν μονόλογος, με μια εκπληκτική κυριαρχία της ταχύτητας και της δύναμης των flying Fijians. Στο 64o λεπτό ο Tevita Kavubati έδωσε διαστάσεις στη διαφορά, ενώ λίγα λεπτά αργότερα, ο Murimurivalu έμοιαζε ασταμάτητος την ώρα που προσγειωνόταν μαζί με όποιον τον ακολουθούσε στο in-goal της Ουρουγουάης, για να δώσει χαρακτήρα θριάμβου στη νίκη της ομάδας του.

Σ’εκείνη τη φάση, στο 66ο λεπτό, αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη, κόκκινη κάρτα, ο Ormaechea και η Ουρουγουάη κατέρρευσε. Παρ’ όλα αυτά, το σκορ άλλαξε μόνο ο Nadolo, που πετυχαίνοντας ένα try κοντά στη δεξιά γωνία και το conversion που ακολούθησε, έβαλε το κερασάκι στην τουρτα, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ 47-15.

Με τον τρόπο αυτό, τα Φίτζι ολοκλήρωσαν μια διοργάνωση που δεν είχαν η αλήθεια και πολλές ελπίδες, ελπίζοντας να σταθούν πιο τυχεροί, τουλάχιστον σε ότι αφορά την κλήρωση, στην επόμενη διοργάνωση. Η Ουρουγουάη θα δώσει ακόμα μια παράσταση, με αντίπαλο την επίσης αποκλεισμένη Αγγλία, στο Μάντσεστερ.