Press "Enter" to skip to content

Επικο ξεκινημα οι Stormers, νικες για Chiefs, Crusaders και Waratahs

Η δεύτερη αγωνιστική του Super Rugby 2015 έφερε στο προσκήνιο μια νέα δύναμη στη διοργάνωση, που έχει ξεκινήσει ανέλπιστα καλά τη νέα σεζόν. Οι Stormers, που το 2014 βρίσκονταν συνεχώς στις χαμηλότερες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα, φιγουράρουν πλέον στην κορυφή μετά τη νέα νίκη τους, αυτή τη φορά επί των Blues. Το μεγάλο ντέρμπι της αγωνιστικής κέρδισαν οι Chiefs, ενώ οι περσινοί φιναλίστ, Waratahs και Crusaders, πέτυχαν τις πρώτες τους νίκες μετά τα άσχημα αποτελέσματα της πρώτης αγωνιστικής.

Stormers – Blues 27-16

Οι Stormers υποδέχτηκαν την ομάδα του Auckland στο δεύτερο παιχνίδι τους για τη διοργάνωση του 2015 και πρώτη φορά στην έδρα τους, το καταπληκτικό γήπεδο των Newlands. Η ομάδα του Cape Town βρέθηκε πίσω στο σκορ από το penalty που εκτέλεσε ο Ihaia West, αλλά γρήγορα ο Catrakilis απάντησε πριν ο West ξαναδώσει, σ’αυτή τη μάχη των penalties του πρώτου δεκαλέπτου, το προβάδισμα στην ομάδα του. Οι Stormers όμως πήραν εκ νέου το προβάδισμα με το πρώτο try του αγώνα, που πέτυχε ο Nic Groom, στο 11ο λεπτό, μετά από μια μακρά προσπάθεια των Stormers να διεμβολίσουν τη goal line των Blues.

Η κομβική φάση για την εξέλιξη της αναμέτρησης συνέβη στο 25ο λεπτό, όταν ο Hyden Triggs έδωσε γροθιά σε πρόσωπο αντιπάλου του, σε μια φάση που δε φαινόταν καθαρά από το βίντεο, κι έτσι πήρε την κόκκινη κάρτα αφήνοντας τους Blues με παίχτη λιγότερο στον αγωνιστικό χώρο.

10 λεπτά αργότερα έφτασε η πρώτη ανταμοιβή για τους Stormers, που κατάφεραν με μια εκπληκτική κούρσα του winger Dillyn Leyds να πετύχουν το δεύτερο try που τους έδινε σαφές προβάδισμα για τη νίκη στην αναμέτρηση.

Στην εκπνοή του ημιχρόνου ο Catrakilis μεγάλωσε με penalty ακόμα περισσότερο τη διαφορά, κάτι που επανέλαβε και στην αρχή της επανάληψης.

Οι Blues ωστόσο προσπάθησαν να ξαναμπούν στο παιχνίδι και μετά από ένα εύστοχο χτύπημα penalty του West, ο Jimmy Cowan ήταν ο αποδέκτης της μπάλας σε μια φάση που οι bakcs των Blues κατάφεραν να διασπάσουν τον αμυντικό γρίφο των Stormers και έτσι πέτυχε το πρώτο try για τους φιλοξενούμενους.

Η συνέχεια είχε δυστυχώς μικρό ενδιαφέρον, με τους Stormers να προσανατολίζονται στη διατήρηση του αποτελέσματος, σκοράροντας ωστόσο σε δύο περιπτώσεις με penalties των Catrakilis και Coleman προκειμένου να πάρουν τη δεύτερη πολύτιμη νίκη τους σε ισάριθμα παιχνίδια για το 2015.

Bulls – Hurricanes 13-17

Στη δεύτερη μονομαχία μεταξύ μιας νοτιοαφρικανικής και μιας νεοζηλανδέζικης ομάδας σε νοτιοαφρικανικό έδαφος, οι Bulls, που παραδοσιακά είναι η ισχυρότερη δύναμη της χώρας τους στο Super Rugby, δεν τα κατάφεραν εξίσου καλά απέναντι στους Hurricanes, οι οποίοι έχουν μπει με ορμή που υποδηλώνει το όνομά τους στη φετινή διοργάνωση.

Σε ένα παιχνίδι που είχε αρκετές ανατροπές, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με το δεξί, καταφέρνοντας να πετύχουν στο πρώτο 20λεπτο δύο penalties από το πόδι του Beauden Barrett, όμως η απάντηση ήρθε …μαζεμένη από τους Bulls που σε ένα τρίλεπτο κατάφεραν να ανατρέψουν το εις βάρος τους σκορ.

Αρχικά ο Pollard ευστόχησε στο πρώτο penalty στο 29ο λεπτό. Ωστόσο, 2 λεπτά αργότερα ο fly-half των Bulls έγινε αποδέκτης της μπάλας σε μια φάση με αλλεπάλληλα pick and go των γηπεδούχων, προκειμένου να πετύχει το try για την ομάδα του και με το conversion να της δώσει ένα καλό προβάδισμα.

Όμως οι Bulls δε μπόρεσαν να διατηρήσουν αυτή την υπεροχή και ο Barrett με άλλα δύο penalties ξαναέβαλε μπροστά τους φιλοξενούμενους, για να ξανανατρέψει στο 52’ ο Pollard το σκορ, διαμορφώνοντας το εύθραυστο 13-12 για τους Bulls.

Τελικά, η φάση που έκρινε την αναμέτρηση συνέβη στο 67ο λεπτό, με τον Savea να παίζει γρήγορα το penalty που είχαν κερδίσει στα 5 μέτρα οι Hurricanes για να πετύχει ένα πολύτιμο try που διαμόρφωσε το τελικό 13-17 και έδωσε τη δεύτερη μεγάλη νίκη στην ομάδα του, που τα πάει περίφημα στη Νότια Αφρική.

Chiefs – Brumbies 19-17

Ίσως το πιο αναμενόμενο παιχνίδι της 2ης αγωνιστικής ήταν αυτό που άνοιξε την αυλαία της, η επανάληψη του τελικού του 2013 και του play-off του 2014, ανάμεσα στους Chiefs και τους Brumbies.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με απόλυτη ισορροπία, σκοράροντας από τα penalties των Cruden και Lealifano για γηπεδούχους και φιλοξενούμενους αντίστοιχα, όμως αυτή η ισορροπία έδειχνε να σπάει όσο η αναμέτρηση πλησίαζε στο 20λεπτο. Αρχικά το προβάδισμα στους Brumbies έδωσε ο Nic White, με penalty στο 14’ αλλά αυτό δεν έμελλε να κρατήσει για πολύ.

Στο 15ο λεπτό, μια υποδειγματική ανάπτυξη επίθεσης από τους Chiefs, αλλά και η ατομική έμπνευση του Charlie Ngatai, οδήγησαν τον center των γηπεδούχων στην επίτευξη ενός εκπληκτικού try, με τον Cruden να ολοκληρώνει τη φάση ευστοχώντας στο conversion.

Ωστόσο, 4 λεπτά αργότερα ήρθε η απάντηση από τους Brumbies. Το maul που σχημάτισαν οι παίχτες των Brumbies μετά από penalty line out στα 5 μέτρα, κατάφερε να πετύχει το try που τελικά πιστώθηκε στον Ita Vaea. Ωστόσο ο Lealifano αστόχησε στο conversion, διατηρώντας ένα μικρό προβάδισμα, ενός πόντου, για την ομάδα του.

Η συνέχεια ήταν επίσης ισορροπημένη, με τους Chiefs ωστόσο να πετυχαίνουν ένα penalty περισσότερο από τους αντιπάλους τους, καταφέρνοντας έτσι με το εύστοχο χτύπημα του Cruden στην εκπνοή της αναμέτρησης να πάρουν μια πολύ δύσκολη αλλά πολύ σημαντική νίκη, με σκορ 19-17, παραμένοντας αήττητοι στη φετινή διοργάνωση και μετρώντας ήδη δύο πολύ δύσκολα ντέρμπι.

Sharks – Lions 29-12

Στο Kings Park του Durban, οι Sharks έπρεπε να αποδείξουν ότι είναι ακόμα μία από τις μεγάλες δυνάμεις της νοτιοαφρικανικής περιφέρειας του Super Rugby και δεν υπήρχε καλύτερος τρόπος για να το πετύχουν αυτό, αντιμετωπίζοντας τους πιο αδύναμους Lions στο παιχνίδι της δεύτερης αγωνιστικής.

Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ με τον Marnitz Boshoff που ευστόχησε σε penalty στο 3ο λεπτό, πριν απαντήσει ο Lambie με τον ίδιο τρόπο στο 9ο και ξεκινήσει η μεγάλη παράσταση των Sharks.

Το show ξεκίνησε με μια εκπληκτική πάσα από το πόδι του Lambie στον Ndungane, που πέτυχε το πρώτο try για την ομάδα του στο 25ο λεπτό, ενώ 5 λεπτά αργότερα ο scurm half Cobus Reinach τεντώθηκε όσο χρειαζόταν για να προσγειώσει τη μπάλα πάνω στο goal line των αντιπάλων του.

Αν και οι Lions κατάφεραν προσωρινά να μειώσουν, οι Sharks έδωσαν συνέχεια στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Marcell Coetzee να πετυχαίνει 2 tries από αντίστοιχα mauls των Sharks, ενώ στο 76’ ο Warren Whiteley αποχώρησε με κίτρινη κάρτα, αφήνοντας με παίχτη λιγότερο τους γηπεδούχους που έτσι κι αλλιώς ήταν δύσκολο να κυνηγήσουν τον πόντο του μπόνους.

Rebels – Waratahs 28-38

Δεδομένης της παρουσίας των δύο ομάδων στην περσινή διοργάνωση, όπου κατέλαβαν την τελευταία και την πρώτη θέση, αυτό το παιχνίδι δε θα μπορούσε να χαρακτηριστεί ντέρμπι. Όμως, μετά από την απόδοσή τους στην πρώτη αγωνιστική, σίγουρα κανένας δε θα μπορούσε εύκολα να στοιχηματίσει για το αποτέλεσμα του παιχνιδιού του AAMI Park.

Οι δύο ομάδες της Αυστραλίας φρόντισαν να επιβραβεύσουν αυτά τα προγνωστικά και να χαρίσουν το καλύτερο παιχνίδι της δεύτερης αγωνιστικής του φετινού Super Rugby.

Συνεχείς εναλλαγές στο σκορ, συνολικά 4 tries για κάθε ομάδα, και ένας εκπληκτικός διαγωνισμός conversions από τον Mike Harris και τον Bernard Foley, ήταν ο απολογισμός του σκορ.

Οι Waratahs, αν και βρέθηκαν σε ένα πολύ κρίσιμο σημείο του παιχνιδιού με παίχτη λιγότερο, λόγω αποβολής του Taqele Nqiyaravoro στο 63ο λεπτό, κατάφεραν να πάρουν τις λεπτομέρειες, που ήταν τα 3 εύστοχα penalties του Foley και ένα του Beale που στέρησαν από τους Rebels και το βαθμό του αμυντικού μπόνους.

Ωστόσο, οι γηπεδούχοι πήραν κάτι σπάνιο, το επιθετικό μπόνους από μια αναμέτρηση στην οποία ηττήθηκαν, για να αφήσουν πολλές υποσχέσεις για τη συνέχεια του φετινού θεσμού.

Reds – Force 18-6

Ολική ανατροπή για τις δύο ομάδες των γεωγραφικών άκρων της Αυστραλίας, καθώς οι Reds κατέβηκαν να αγωνιστούν στη δεύτερη αγωνιστική μετά από μια πολύ οδυνηρή ήττα στην πρεμιέρα, από τους Brumbies, ενώ η Western Force κουβαλούσε το νικηφόρο αποτέλεσμα απέναντι στους πρωταθλητές, Waratahs.

Το σκορ άνοιξε για τους γηπεδούχους ο Turner με δύο penalties στο 15ο και 18ο λεπτό, αλλά ο Sias Ebersohn ήταν ο άνθρωπος που είχε την απάντηση για τη Force, ευστοχώντας επίσης σε δύο penalties.

Στο 25ο λεπτό, ο Chris Heiberg αποβλήθηκε για 10 λεπτά με κίτρινη κάρτα, καθώς υπέπεσε σε λανθασμένο interception, αλλά οι Reds δεν έδειχναν ικανοί να εκμεταλλευτούν την αριθμητική υπεροχή τους.

Αυτό έγινε μόνο στην εκπνοή του χρόνου της ποινής του Heiberg, όταν οι three quarters των γηπεδούχων έμοιαζαν ασταμάτητοι στη δεξιά πτέρυγα, με τον Lachian Turner να καταφέρνει τελικά να πετύχει το try της ομάδας του.

Με το σκορ να παραμένει σταθερό καθ’ όλο το υπόλοιπο πρώτο ημίχρονο, η μόνη αλλαγή στο τελικό αποτέλεσμα ήλθε στο 55ο λεπτό, όταν το pack της Western Force δεν άντεξε σε scrum στα 10 μέτρα, με αποτέλεσμα να κατοχυρωθεί το penalty try από τον διαιτητή της αναμέτρησης Nick Briant.

Highlanders – Crusaders 20-26

Στο μοναδικό εμφύλιο των ομάδων της Νέας Ζηλανδίας για τη δεύτερη αγωνιστική, οι Highlanders, στο παρθενικό τους παιχνίδι για το φετινό Super Rugby, υποδέχτηκαν τους Crusaders που έπρεπε οπωσδήποτε να πετύχουν μια νίκη για να μην ξεκινήσουν πολύ άσχημα τη φετινή διοργάνωση.

Ο Colin Slade, που τελικά ήταν ο άνθρωπος που έσωσε την παρτίδα για τους Crusaders, άνοιξε το σκορ στο 18ο λεπτό με penalty, αλλά 2 λεπτά αργότερα ο Aaron Smith βρήκε τον απαραίτητο χώρο στα pick and go της ομάδας του, ώστε να διασπάσει τη γραμμή άμυνας των φιλοξενούμενων και να πετύχει το πρώτο try των γηπεδούχων.

Η απάντηση ήρθε σχετικά γρήγορα από τον Scott Barrett, ο οποίος αντίστοιχα από ένα pick and go κατάφερε να βρει το δρόμο για να πετύχει το πρώτο try των Crusaders στην αναμέτρηση. Μεγαλύτερες διαστάσεις στο προβάδισμα των φιλοξενούμενων έδωσε το penalty του Slade στο 35ο λεπτό, αλλά και το δεύτερο try, που πέτυχε αυτή τη φορά στην εκπνοή του ημιχρόνου ο Johnny McNicholl, μετά από ακόμα μία σειρά pick and go, δίνοντας την ευκαιρία στον Slade να πετύχει και το conversion.

Οι γηπεδούχοι όμως, ακόμα κι αν είδαν τη διαφορά να μεγαλώνει με το penalty του Slade στο 52’, δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και έτσι 10 λεπτά αργότερα, σε μία ακόμα φάση …pick and go, ο Malekai Fekitoa βρήκε το δρόμο για το try κάτω από τα δοκάρια των Crusaders. Ο Sopoaga μείωσε ακόμα περισσότερο για τους Highlanders με το conversion και ένα penalty στο 73ο λεπτό, όμως ένα penalty για κάθε ομάδα, στο 79ο και 81ο λεπτό διατήρησαν το προβάδισμα 6 πόντων για τους Crusaders που έφυγαν από το Dunedin και το θερμοκήπιο του Forsyth Barr Stadium με τη μεγάλη νίκη στις αποσκευές τους.

5 Lions 2 0 0 2 8 22 1 6 0 0 0

Επεξήγηση: ΑΓ: Αγώνες, Ν: Νίκες, Ι: Ισοπαλίες, Η: Ήττες, ΠΥ: Πόντοι Υπέρ, ΠΚ: Πόντοι Κατά, ΤΥ: Tries Υπέρ, ΤΚ: Tries Κατά, ΕΠ: Επιθετικά Μπόνους, ΑΜ: Αμυντικά Μπόνους, Β: Βαθμοί