Press "Enter" to skip to content

Οι All Blacks κέρδισαν το test της χρονιάς και η Αυστραλία έδειξε τα δόντια της

Η δεύτερη αγωνιστική του Rugby Championship 2015 βοήθησε στο να βγουν κάποια πολύ χρήσιμα συμπεράσματα. Κατ’ αρχήν ξεκαθαρίστηκε το τοπίο όσο αφορά τους διεκδικητές του τίτλου, με τους All Blacks και Wallabies να αναμετρώνται σε έναν άτυπο τελικό σε δύο βδομάδες στο Σύδνεϊ. Κατά δεύτερον έδειξε ποιος είναι αυτή τη στιγμή το αφεντικό στο παγκόσμιο ράγκμπι και φυσικά το αδιαφιλονίκητο φαβορί για την κατάκτηση ενός ακόμα Παγκοσμίου Κυπέλλου, στα γήπεδα της Αγγλίας το προσεχές φθινόπωρο, καθώς στο test της χρονιάς η Νέα Ζηλανδία έδειξε τον απαραίτητο χαρακτήρα του νικητή ώστε να περάσει νικηφόρα από το Ellis Park του Γιοχάνεσμπουργκ. Τέλος, έδειξε ότι η Αυστραλία φαίνεται να έχει βρει τη φόρμα της και να είναι έτοιμη να δείξει τα δόντια της στο κατάλληλο σημείο, δηλαδή στο Παγκόσμιο Κύπελλο, με τον εμφατικό τρόπο με τον οποίο κατάφερε να πάρει τη νίκη στο Μεντόζα απέναντι στην Αργεντινή.

ΝΟΤΙΑ ΑΦΡΙΚΗ – ΝΕΑ ΖΗΛΑΝΔΙΑ 20-27

Το παιχνίδι του Ellis Park σίγουρα ήταν αυτό που ανέμεναν να παρακολουθήσουν τα εκατομμύρια φίλων του ράγκμπι ανά των πλανήτη, το test ανάμεσα στις δύο κορυφαίες εθνικές ομάδες του κόσμου. Η Νότια Αφρική είχε σκοπό να δώσει συνέχεια στις νίκες της, επαναλαμβάνοντας το κατόρθωμα του περασμένου Οκτώβρη και οι All Blacks να αποδείξουν ότι είναι μια ομάδα που μπορούν να περάσουν κι από την πιο δύσκολη έδρα αήττητοι.

Το ξεκίνημα του παιχνιδιού βρήκε τα Springboks να έχουν υποχρεώσει τους αντιπάλους τους σε μια οπισθοχώρηση, με όλες τις γραμμές των All Blacks να υποφέρουν από την ασφυκτική πίεση. Το επιθετικό ντελίριο έφερε για πρώτη φορά καρπούς στο 9ο λεπτό, όταν μετά από έναν εκπληκτικής ομορφιάς συνδιασμό, ο Willie Le Roux έγινε αποδέκτης της μπάλας για να πετύχει το πρώτο try της αναμέτρησης και να δώσει το προβάδισμα στην ομάδα του.

Η απάντηση όμως από τους All Blacks, καθώς και η ισοφάριση, ήρθε στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, όταν ο Lima Sopoaga, που έκανε μια πολύ καλή εμφάνιση ως fly-half, αν και με αστοχία στις εκτελέσεις, είχε μια εκπληκτική έμπνευση που έδωσε την ευκαιρία στον Ben Smith να πετύχει ένα όμορφο try.

Στην επανάληψη ήρθε η σειρά του Jesse Kriel να γράψει το όνομά του στους σκόρερ για δεύτερη φορά στη φετινή διοργάνωση, βρίσκοντας το κενό στην άμυνα των All Blacks. Οι Νεοζηλανδοί όμως και πάλι είχαν απάντηση και μόλις 3 λεπτά αργότερα, στο 48’, ο hooker Dane Coles έκανε ένα εκπληκτικό sprint για να πετύχει εκ νέου την ισοφάριση.

Τα Springboks στη συνέχεια πίεσαν ασφυκτικά αλλά αν και είχαν κολήσει τους All Blacks στα πέντε μέτρα δε μπορούσαν να μετουσιώσουν σε σκοράρισμα την υπεροχή τους. Το μόνο που κατάφεραν ήταν να πετύχουν ένα penalty για να πάρουν ένα μικρό προβάδισμα, που όμως δεν ήταν αρκετό. Ακόμα κι όταν οι All Blacks έμειναν με παίχτη λιγότερο, λόγω κίτρινης κάρτας στον Whitelock στο 59ο λεπτό, οι γηπεδούχοι δεν είχαν το καθαρό μυαλό που χρειαζόταν για να μεγαλώσουν τη διαφορά και να “κλειδώσουν” τη νίκη.

Ακριβώς αυτή την έμπνευση που έλειπε από τη Νότια Αφρική είχε όμως η Νέα Ζηλανδία, που εκτέλεσε έναν καταπληκτικό συνδιασμό σε line-out στο 73ο λεπτό, ώστε ο Richie McCaw να βρει το χώρο που χρειαζόταν και να δώσει ξανά κεφάλι στο σκορ στην ομάδα του. Ένα conversion και ένα penalty σε νεκρό χρόνο από τον Sopoaga, διαμόρφωσαν το τελικό σκορ 20-27 και καθόρισαν τις ισορροπίες για τη μεγάλη διοργάνωση του Παγκοσμίου Κυπέλλου της Αγγλίας. Εκτός αυτού έσβησαν και κάθε ελπίδα της Νότιας Αφρικής για διεκδίκηση του φετινού τίτλου του Rugby Championship.

Στα αγωνιστικά συμπεράσματα μπορεί κάποιος να ξεχωρίσει κάμποσους νέους Νοτιοαφρικανούς παίχτες, που έδειξαν ιδιαίτερα καλά στοιχεία, όπως το δίδυμο των centres Jesse Kriel και Damian De Allende, όπως και αυτό των locks Eben Etzebeth και Lood de Jager, με όλους να ξεχωρίζουν και να έχουν ηλικία μέχρι 23 ετών.

ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ – ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ 9-34

Εντελώς διαφορετικό ήταν το παιχνίδι που διεξήχθη στη Μεντόζα μεταξύ της Αργεντινής και της Αυστραλίας. Τα Pumas είχαν στόχο να επαναλάβουν τον περσινό θρίαμβο της παρθενικής τους νίκης στο Rugby Championship, ενώ τα Wallabies να αποδείξουν ότι μόνο τυχαία δεν ήταν η επικράτηση της προηγούμενης εβδομάδας απέναντι στα Springboks, πετυχαίνοντας τη δεύτερη νίκη σε ισάριθμους αγώνες και διεκδικώντας με αξιώσεις τον φετινό τίτλο.

Η αρχή του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τους Αυστραλούς να κυριαρχούν απόλυτα στον αγωνιστικό χώρο, προκαλώντας συνεχώς ρήγματα στην αντίπαλη άμυνα και επιδεικνύοντας μια τρομερή ευκολία στο να κερδίζουν μέτρα με τη δύναμη των forwards. Καθ’ όλη τη διάρκεια του πρώτου μέρους είχαν εκπληκτικά ποσοστά κατοχής της μπάλας (61% – 39%), όμως αυτό δε μεταφράστηκε και σε σκορ.

Οι Αργεντίνοι κατάφεραν να κρατήσουν σε χαμηλά επίπεδα το σκοράρισμα των αντιπάλων τους και να τελειώσουν το πρώτο μέρος με μια διαφορά μόλις 2 πόντων.

Στην επανάληψη η κυριαρχία των Αυστραλών δεν ήταν ανάλογη, όμως άρχισαν σιγά σιγά να μεγαλώνουν τη διαφορά. 3 penalties του Foley, που δεν ήταν καθόλου καλός στις εκτελέσεις, έχοντας συνολικά 5 στα 9 χτυπήματα και ένα try του Mumm, έφτασαν τη διαφορά στους 13 πόντους, με το τελευταίο δεκάλεπτο να γίνεται περίοδος προς επίτευξη θαύματος για τους γηπεδούχους.

Τα Pumas όμως, παρά το γεγονός ότι βελτιώθηκαν αισθητά και κέρδισαν και την κατοχή της μπάλας και τους χώρους που ήθελαν μέσα στο γήπεδο, έλειπαν απαραίτητα στοιχεία για να μπορέσουν να απειλήσουν με αξιώσεις. Ένα στοιχείο ήταν η κακή μέρα του fly-half Nicolás Sánchez, που δε μπορούσε να κρατήσει το ρυθμό στις αντεπιθέσεις με αποτέλεσμα να αναδιοργανώνεται η αυστραλιανή άμυνα σε κάθε γρήγορο αιφνιδιασμό. Ένα ακόμα ήταν το γεγονός ότι σε φάσεις που τα Pumas έπρεπε να πιέσουν, όπως 2 πολύ κρίσιμα line-out, μετά από λάθη των αντιπάλων τους, δε λειτούργησαν σωστά, ηρεμώντας τα νερά στην αντίπαλη αμυντική γραμμή. Κοινώς, δεν είχαν την ηρεμία, τις εμπνεύσεις και τις κατάλληλες λύσεις ως ομάδα για να πετύχουν το κάτι παραπάνω.

Τελικά, η Αυστραλία έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της, εκμεταλλευόμενη την κούραση και την ψυχολογική κατάπτωση των αντιπάλων της, πετυχαίνοντας 2 tries στο 77ο και 78ο λεπτό, με τους Kuridrani και Ashley-Cooper αντίστοιχα, προκειμένου να διαμορφώσει το τελικό σκορ 9-34.