Press "Enter" to skip to content

Χωρις νικες οι πρωτοποροι, η Clermont στην κορυφη

Η 18η αγωνιστική της TOP 14, πρώτη κατά την περίοδο του Six Nations, αποδείχθηκε ιδιαίτερα δύσκολη για τις ομάδες που βρίσκονται στην κορυφή της βαθμολογίας. Ωστόσο, αυτό δεν ήταν ένα αποτέλεσμα που είχε να κάνει τόσο με την απουσία πρωτοκλασσάτων παιχτών, καθώς το αλαλούμ που έχει γίνει με το σχεδιασμό της εθνικής Γαλλίας έχει αφήσει πολλούς διεθνείς διαθέσιμους, αλλά κυρίως με το δύσκολο πρόγραμμά τους. Έτσι, αρκετά κρίσιμα ντέρμπι καθόρισαν τη διαμόρφωση της βαθμολογίας μετά από αυτή την πολύ ενδιαφέρουσα αγωνιστική, που αν γινόταν σε άλλη περίοδο σίγουρα θα προσέλκυε πολύ μεγαλύτερο ενδιαφέρον. Την κορυφή πάντως, κατάφερε να κρατήσει η Clermont, η οποία απέδρασε με τους βαθμούς της ισοπαλίας από την έδρα της Racing, στο μεγάλο ντέρμπι της αγωνιστικής.

Racing Metro 92 – ASM Clermont Auvergne 13-13

Στο Ολυμπιακό Στάδιο Yves-du-Manoir του Colombes διεξήχθη η σημαντικότερη αναμέτρηση της αγωνιστικής, με δύο ομάδες της κορυφαίας τετράδας να διασταυρώνουν τα ξίφη τους σε μια πολύ κρίσιμη καμπή του πρωταθλήματος, που είναι η περίοδος κατά τη διάρκεια αλλά και μετά το Six Nations. Οι μεγάλες ομάδες είναι κυρίως αυτές που επηρρεάζονται από τις αυξημένες υποχρεώσεις των διεθνών αθλητών, με αποτέλεσμα να γίνεται πολύ περίπλοκη υπόθεση η σωστή διαχείριση του δυναμικού της.

Ωστόσο, στο συγκεκριμένο παιχνίδι, η ομάδα που θεωρητικά είχε μεγαλύτερο πρόβλημα από αυτό το “ντουμπλάζ” ήταν η φιλοξενούμενη Clermont. Παρά ταύτα, η ομάδα που στο μεγαλύτερο κομμάτι του αγώνα έμοιαζε να ψάχνει τον εαυτό της ήταν η Racing, εμφανίζοντας αδυναμίες στην ανάπτυξη φάσεων, με δυσκολία να φτάσει τη μπάλα στα γρήγορα wings της, ενώ είχε και σοβαρά κενά στην αμυντική της λειτουργία.

Αν και η Racing ξεκίνησε πολύ πιο δυναμικά στην αναμέτρηση, μια φάση στο 10ο λεπτό ήταν αρκετή για να αλλάξει το momentum του αγώνα. Ο Johnny Sexton που επέστρεψε μετά από ακόμα μία μεγάλη αποχή από τους αγωνιστικούς χώρους, “ξέχασε” να εκτελέσει το penalty που κέρδισε η ομάδα του, με αποτέλεσμα να απωλέσει χωρίς λόγο 3 υπερπολύτιμους πόντους σε ένα υπερκρίσιμο παιχνίδι.

Το σκορ άνοιξε τελικά ο Morgan Parra με penalty για τους Clermontois στο 23ο λεπτό, ενώ με τον ίδιο τρόπο ισοφάρισε ο Sexton στο 29ο για να μείνει το σκορ του ημιχρόνου στα πολύ χαμηλά επίπεδα του 3-3.

Παρ’ όλα αυτά η ομάδα που είχε πιέσει έχοντας αρκετές ευκαιρίες κοντά στην αντίπαλη goal line αλλά και την κατοχή της μπάλας στο μεγαλύτερο διάστημα του πρώτου μέρους, ήταν η Clermont.

Στην επανάληψη το ίδιο σκηνικό έδειχνε να επαναλαμβάνεται, με τους Parra και Sexton να ευστοχούν και πάλι σε ένα penalty έκαστος, ώστε το σκορ να έχει διαμορφωθεί 6-6 στο 50ο λεπτό.

Αν και ο Sexton δε μπορούσε να βρει εύκολα τις πάσες που έψαχνε, καθώς η άμυνα της Clermont έμοιαζε να είναι φτιαγμένη από ατσάλι, έκανε μια εκπληκτική πάσα με το πόδι στο αριστερό φτερό, όπου βρισκόταν ο Marc Andreu και με τον τρόπο αυτό, στο 56’ η Racing πέτυχε το try, που μαζί με το εύστοχο conversion του Sexton την έφερε με 7 βαθμούς μπροστά στο σκορ.

Από εκείνο το σημείο η Racing έμοιαζε ικανή να κρατήσει το παιχνίδι στα επίπεδα που ήθελε, κρατώντας μακριά την πολύ επικίνδυνη Clermont. Όμως ένα λάθος ήταν αρκετό ώστε από το 70ο λεπτό οι Auvergnats να ξαναγεμίσουν την αντίπαλη περιοχή των 22 μέτρων.

Η πίεση αυτή απέδωσε καρπούς στο 74ο λεπτό, όταν ο Noa Nakaitaci πέτυχε ένα try που ήταν πολύ οριακό αν η μπάλα προσγειώθηκε σωστά ή έφυγε από το χέρι του, για να δώσει όμως στην ομάδα του κάτι που σίγουρα δικαιούνταν. Στη συνέχεια ο Brock James από πολύ δύσκολη θέση εκτέλεσε εύστοχα το conversion που έφερε το τελικό σκορ 13-13, ενώ ο ίδιος παίχτης είχε την ευκαιρία να κάνει τη μεγάλη ανατροπή στην εκπνοή, όταν απέτυχε σε penalty kick από τα 45 περίπου μέτρα.

Union Bordeaux-Bègles – RC Toulonnais 28-23

Το άλλο πολύ σημαντικό παιχνίδι της αγωνιστικής ήταν σίγουρα η επίσκεψη της πρωταθλήτριας Toulon στο Chaban Delmas, όπου αντιμετώπισε την 6η στη βαθμολογία Union Bordeaux-Bègles, μια ομάδα πολύ δυνατή στην έδρα της, με τρομερές επιθετικές αρετές, που φαίνεται ότι δύσκολα φέτος θα χάσει το τρένο της πρόκρισης στην τελική φάση.

Οι δύο ομάδες μοιράστηκαν τα ημίχρονα, με την Toulon να είναι σαφώς καλύτερη στο πρώτο μέρος, ενώ οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν στην επανάληψη.

Τα tries που πέτυχαν οι Mermoz και Tuisova είχαν δώσει στο πρώτο ημίχρονο μια μεγάλη διαφορά στους φιλοξενούμενους, με σκορ 20-9, όμως εκείνο του Hugh Chalmers, σε μια περίεργη φάση στο τέλος του πρώτου μέρους, ισορρόπησε το παιχνίδι και προετοίμασε την ανατροπή.

Με ήρωα τον Metuisela Talibula που πέτυχε 2 tries στο 47ο και 56ο λεπτό, η Bordeaux-Bègles κατάφερε να γυρίσει τούμπα το παιχνίδι και στη συνέχεια με καλή άμυνα να επιτρέψει στην Toulon την επιτυχία μόλις 3 πόντων στο δεύτερο ημίχρονο.

Το τελικό σκορ 28-23 έδωσε το αμυντικό μπόνους στην Toulon, που έτσι κέρδισε μια θέση στη βαθμολογία, αλλά και μια σημαντική ανάσα στην ομάδα του Bordeaux που μεγάλωσε την απόσταση από την 7η θέση, περνώντας από ένα πολύ σημαντικό εμπόδιο στην έδρα της.

Aviron Bayonnais – Stade Français 23-6

Στο παιχνίδι του Jean Dauger η Bayonne, που παλεύει για την παραμονή στην ελίτ, υποδέχτηκε την πρωτοπόρο Stade Français. Ωστόσο, αυτό που φάνηκε στον αγωνιστικό χώρο δεν είχε σε τίποτα να κάνει με τη θεωρητική δύναμη των δύο ομάδων και τη θέση τους στη βαθμολογία.

Η Bayonne κατάφερε πολύ γρήγορα να κάνει σαφές ότι ήθελε πάση θυσία ένα νικηφόρο αποτέλεσμα στην έδρα της, ξεκινώντας το σκοράρισμα στο 6ο λεπτό, με το try του Marvin O’Connor. 20 λεπτά αργότερα κι ενώ η Stade Français μετρούσε ένα εύστοχο penalty του Julien Dupuy, η Bayonne ξαναπέτυχε ένα πολύτιμο try με τον Joe Rocokoko, ενώ το conversion του Loustalot έδωσε ένα σαφές και ασφαλές προβάδισμα που έπρεπε να κρατηθεί.

Με την εικόνα να μην αλλάζει στη συνέχεια, καθώς η Stade Français δεν έμοιαζε ικανή να σπάσει το γρίφο της βάσκικης άμυνας, η Bayonne έφτασε σε ένα σπουδαίο αποτέλεσμα στο 73ο λεπτό, όταν ο Jean Monribot, με το τρίτο try της ομάδας του, χάρισε και το επιθετικό μπόνους σ’αυτή την πολύ δύσκολη αναμέτρηση.

Stade Toulousain – Lyon OU 23-20

Πολύ δύσκολη αλλά και πολύ σημαντική νίκη για να διεκδικήσει τη σωτηρία της φετινής σεζόν πέτυχε η Toulouse στην έδρα της, το Stade Ernest Wallon, κερδίζοντας με 23-20 την αξιόμαχη Lyon. Με το αποτέλεσμα αυτό η Toulouse κρατήθηκε στην 5η θέση της βαθμολογίας, μειώνοντας μάλιστα σε 2 τους βαθμούς από την τετράδα (και τη Racing) που έχει το προνόμιο των εντός έδρας ημιτελικών.

Η Toulouse αν και έδειχνε να ελέγχει πλήρως την αναμέτρηση, με το σκορ του πρώτου ημιχρόνου να διαμορφώνεται 20-3(!) χάρη και στα tries που πέτυχαν οι Iosefa Tokori και Toby Flood στο 30ο και 36ο λεπτό αντίστοιχα, έδειχνε να έχει χάσει εντελώς το παιχνίδι στην επανάληψη.

H Lyon ξεκινώντας με το try του Jerôme Porical στο 45ο λεπτό κυνηγόντας συνεχώς την υπέρβαση, έμοιαζε να έχει πολύ δύσκολο έργο από τη στιγμή που ο Toby Flood πέτυχε το πολύτιμο penalty στο 58’. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να κερδίσουν έστω το αμυντικό μπόνους στο 78ο λεπτό, όταν ο Deon Fourie πέτυχε try και ο Lachie Munro κατάφερε να ευστοχήσει και στο conversion αφήνοντας στους αντιπάλους τα αισθήματα του προβληματισμού αλλά και της ανακούφισης.

FC Grenoble – Montpellier HRC 20-18

Σε ένα από τα δύο παιχνίδια που διεξήχθησαν αργότερα, λόγω καιρικών συνθηκών, η Grenoble κατάφερε να αποσπάσει μια πολύ σημαντική νίκη απέναντι στη Montpellier προκειμένου να παραμείνει σε θέση διεκδίκησης μιας θέσης στην τελική φάση και να μην ξεκινήσει την κατηφόρα της περσινής περιόδου που άρχισε στην αντίστοιχη αγωνιστική.

Το μοναδικό try του αγώνα πέτυχε για τους γηπεδούχους ο Hendrik Roodt στο 3ο λεπτό αλλά τα penalties των Pelissié, Jeffrey Lucas και Iribaren κατάφεραν να δώσουν προβάδισμα στη Montpellier μέχρι τα τελευταία λεπτά. Τελικά, αυτός που έβγαλε τα κάστανα απ’ τη φωτιά ήταν ο Jonathan Wisniewski, ο οποίος στο 79ο λεπτό εκτέλεσε το κρίσιμο penalty που έδωσε τη νίκη στην ομάδα του και το βαθμό του αμυντικού μπόνους στους φιλοξενούμενους.

US Oyonnax – Castres Olympique 23-13

Στο άλλο παιχνίδι των χιονισμένων Άλπεων, διεξήχθη ένα ιδιότυπο ντέρμπι, με την ομάδα του Cristophe Urios, την Oyonnax, να υποδέχεται την επόμενη ομάδα του, τη δευτεραθλήτρια αλλά ουραγό της βαθμολογίας, Castres.

Αν και οι Castrais πήραν το προβάδισμα στο πρώτο ημίχρονο με δύο penalties του Julien Dumora, το try που πέτυχε για τους γηπεδούχους ο Regis Lespinas στην εκπνοή του ημιχρόνου ήταν πολύ σημαντικό για να στείλει την Oyonnax έχοντας το κεφάλι στο σκορ στην ανάπαυλα.

Το γρήγορο try του Missoup στο 43ο λεπτό μεγάλωσε τη διαφορά και έριξε ακόμα πιο χαμηλά την Castres που κατάφερε μόνο να μειώσει στο 60’ με try του Combezou για να υποστεί όμως ακόμα μια ήττα που όσο περνάνει οι αγωνιστικές τη φέρνει όλο και πιο κοντά στον εφιάλτη που έμοιαζε με ψέμα στην αρχή της σεζόν.

Atlantique Stade Rochelais – CA Brive-Corrèze 19-12

Στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της αγωνιστικής και διεξήχθη Πέμπτη για τηλεοπτικούς λόγους, σε αντίθεση με τη συνήθη πρακτική το πρώτο παιχνίδι να διεξάγεται Παρασκευή βράδυ, η Rochelle υποδέχτηκε στο Stade Marcel Delfandre τη Brive. Η μάχη των δύο ομάδων γινόταν με φόντο την κόκκινη γραμμή του υποβιβασμού και ιδιαίτερα για τους γηπεδούχους είχε χαρακτήρα “ζωής ή θανάτου” καθώς εντός έδρας στραβοπάτημα θα σήμαινε μεγάλες περιπέτειες.

Η Rochelle κατάφερε να μην στραβοπατήσει, πάντως, εξασφαλίζοντας το προβάδισμα στο σκορ από το 25ο λεπτό, όταν επετεύχθη ως penalty try το μοναδικό try της αναμέτρησης. Μάλιστα, κατάφερε να στερήσει στο 79ο λεπτό του αγώνα και το αμυντικό μπόνους από τους αντιπάλους της, με το εύστοχο penalty του Jean Pascal Barraque.

Έτσι οι γηπεδούχοι μείωσαν στον ένα βαθμό τη διαφορά από τη Brive και κατάφεραν έστω και προσωρινά να ξεφύγουν από τη ζώνη του υποβιβασμού, περνώντας τη Lyon στη βαθμολογία.

14 Castres Olympique 18 6 0 12 335 442 5 29

Επεξήγηση: ΑΓ: Αγώνες, Ν: Νίκες, Ι: Ισοπαλίες, Η: Ήττες, ΠΥ: Πόντοι Υπέρ, ΠΚ: Πόντοι Κατά, ΠΜ: Μπόνους, Β: Βαθμοί