Press "Enter" to skip to content

Τριπλη συγκατοικηση στην κορυφη

Η ολοκλήρωση της 17ης αγωνιστικής της Top 14, του γαλλικού πρωταθλήματος ράγκμπι, έφερε νέες ισορροπίες στην κορυφή της βαθμολογίας με 3 ομάδες να μοιράζονται την πρώτη θέση, έχοντας 51 βαθμούς. Η κατάσταση αυτή είναι κυρίως το αποτέλεσμα της ήττας-σοκ που υπέστη η Stade Français στην έδρα της, από την Oyonnax. Πολύ δύσκολη έχει γίνει η κατάσταση πλέον για τη δευτεραθλήτρια Castres, η οποία μετά από μια ακόμα εντός έδρας ήττα, αυτή τη φορά από την Toulouse, βρίσκεται στην τελευταία θέση της βαθμολογίας και η συνέχεια διαφαίνεται πολύ ζοφερή.

Stade Français – Oyonnax 13-15

Τη μεγάλη έκπληξη της αγωνιστικής, προφανώς, πέτυχε η Oyonnax, η οποία απ’ ότι φαίνεται δεν έχει κανένα πρόβλημα με τον “αέρα της πρωτεύουσας”. Λίγους μήνες μετά την εκπληκτική της νίκη στα προάστια του Παρισιού επί της Racing, η ομάδα από τις Άλπεις κατάφερε να ξαναφήσει τους Παριζιάνους με ανοιχτό το στόμα, αυτή τη φορά μέσα στα όρια της Πόλης του Φωτός. Στο Jean Bouin, ο Benjamin Urdapilleta εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο τα λάθη που έκαναν οι πρωτοπόροι κι έτσι πέτυχε 15 πόντους, όλους με penalties, που ήταν αρκετοί για να οδηγήσουν την ομάδα του σ’αυτή τη μεγάλη νίκη. Η Stade Français δεν κατάφερε να ξεκλειδώσει την άμυνα της σκληροτράχηλης ομάδας του Christophe Urios και παρά το try που πέτυχε ο Camara στο 18ο λεπτό δεν κατάφερε να ξαναβρει το δρόμο προς το σκοράρισμα. Έτσι το τελικό σκορ διαμορφώθηκε 13-15 και η ομάδα του Παρισιού έχασε τη διαφορά που είχε χτίσει στην κορυφή, σε έναν φαινομενικά εύκολο αγώνα.

Toulon – Bayonne 24-17

Στη δεύτερη θέση πέρασε η Toulon, η οποία υποδέχτηκε στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της αγωνιστικής, τη Bayonne. Οι Toulonnais έδειξαν ότι η εκπληκτική ευρωπαϊκή τους πορεία, που σημαδεύτηκε από ακόμα 2 νίκες τα 2 προηγούμενα σαββατοκύριακα, μπορούσε να έχει συνέχεια και εντός γαλλικών συνόρων, με τον Bryan Habana να πετυχαίνει σα σίφουνας το πρώτο try στο 7ο λεπτό. Όμως η Bayonne δεν ταξίδεψε στο Stade Mayol για να παραδοθεί εύκολα. Το try από την εκπληκτική ενέργεια του Bustos Moyano ξαναέβαλε τους Βάσκους στο παιχνίδι, το οποίο ήταν αμφίρροπο μέχρι τα τελευταία λεπτά. Η Toulon θα μπορούσε να έχει βάλει από πιο νωρίς τέλος σε όλα, όμως το βίντεο και ο διαιτητής Salem Attalah αρνήθηκαν να κατακυρώσουν ένα ακόμα try του Habana, με αποτέλεσμα η Bayonne να παλεύει μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο, ανεπιτυχώς τελικά, να ανατρέψει το 24-17 που ήταν όμως και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

La Rochelle – Clermont 16-12

Την κατάσταση που διαμόρφωνε η ήττα της Stade Français είχε κάθε λόγο να εκμεταλλευτεί η Clermont, η οποία μια βδομάδα μετά την πρόκρισή της στα ημιτελικά του Champions Cup μπορούσε να ζευγαρώσει τα νικηφόρα αποτελέσματα με μια καλή παρουσία στο εκπληκτικό, όπως πάντα, Stade Marcel Deflandre της Rochelle. Αυτός ήταν ένας στόχος που οι Aubergnats έδειχναν να μπορούν να πετύχουν, κρατώντας ένα εύθραυστο προβάδισμα ενός πόντου μέχρι τα τελευταία λεπτά. Όμως στο 78ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Hingano κατάφερε να πετύχει το χρυσό try για τους γηπεδούχους, που τους έδωσε μια μεγάλη νίκη, απέναντι σε έναν πολύ ισχυρό αντίπαλο, πολύτιμη στην προσπάθεια της νεοφώτιστης ομάδας να ξεφύγει από τις θέσεις που βρίσκονται κάτω από τη ζώνη του υποβιβασμού. Το τελικό αποτέλεσμα, 16-12, έδωσε το αμυντικό μπόνους στην Clermont, που έτσι βρέθηκε κι αυτή στην τριπλή ισοβαθμία της κορυφής.

Racing Metro – Lyon OU 13-11

Μετά την ευρωπαϊκή της επέλαση, η Racing Metro ταξίδεψε στη Lyon ξεκινώντας μια πορεία 5 αγώνων που τα προγνωστικά λένε ότι μπορεί να τους κερδίσει όλους. Κάθε αρχή και δύσκολη όμως και η διαχείριση του παιχνιδιού στο Stade Matmut απέναντι σε μια σκληροτράχηλη LOU δεν ήταν πολύ απλό ζήτημα μετά τη μεγάλη νίκη στο Northampton. Παρ’ όλα αυτά, τα κάστανα απ’ τη φωτιά ανέλαβε να βγάλει ο Brice Dulin, που πετυχαίνοντας ένα εκπληκτικό solo try στο 35ο λεπτό. Αν και η LOU απάντησε με try του Januarie στο 45ο λεπτό, το conversion που δεν πέτυχε ο Porical ήταν αρκετό για να διαμορφώσει τη μικρή διαφορά των 2 πόντων, την οποία η Racing έπρεπε με μεγάλη δυσκολία να διατηρήσει μέχρι το τέλος της αναμέτρησης. Ο στόχος για τους ciel-et-blancs επετεύχθη και το σφύριγμα της λήξης έφερε μεγάλη ανακούφιση, καθώς με αυτό το αποτέλεσμα οι Racingmen κέρδισαν μια σημαντική διαφορά από την 5η θέση, μειώνοντας αντίστοιχα εκείνη που τους χώριζε από την κορυφή.

Castres – Toulouse 9-13

Στον αγώνα που έκλεισε την αγωνιστική, η Castres, πρωταθλήτρια του 2013, υποδέχτηκε την Toulouse, πρωταθλήτρια του 2012. Αν κάποιος έλεγε ότι σ’αυτό το παιχνίδι η μία ομάδα θα προσπαθούσε να ξεφύγει από τη ζώνη του υποβιβασμού και η άλλη να μπει στην εξάδα πριν από ένα χρόνο, θα μπορούσε να θεωρηθεί τρελός. Όμως αυτή ήταν η πραγματικότητα για τις δύο ομάδες που έχουν εμφανίσει τεράστιες αδυναμίες στη φετινή σεζόν, κάνοντας τη συγκεκριμένη αναμέτρηση να έχει χαρακτηριστικά ζωής ή θανάτου. Αν και ο Julien Dumora άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους με penalty στο 7ο λεπτό, ένα penalty, ένα try και ένα conversion του Toby Flood ήταν πολύ σημαντικά για να δώσουν το προβάδισμα στην Toulouse σε ένα πάρα πολύ δύσκολο και σκληρό παιχνίδι. Ένα ακόμα penalty του Flood στο 51ο λεπτό έκανε τη διαφορά πολύ μεγάλη και όλα έδειχναν ότι η Castres θα έγραφε ακόμα μια μαύρη σελίδα στο βιβλίο της φετινής σεζόν. Η ήττα για τους γηπεδούχους, που τελικά ήρθε με σκορ 9-13, τους ξανατοποθέτησε στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα και η κατάσταση για την πρωταθλήτρια του 2013 και δευτεραθλήτρια του 2014 έχει γίνει ιδιαίτερα ζοφερή. Αντίστροφο είναι το κλίμα για την Toulouse, που πλέον βρίσκεται στην 5η θέση της βαθμολογίας και μπορεί να ξαναβλέπει με αισιοδοξία το μέλλον.

Montpellier – Bordeaux-Bègles 34-24

Το μεσημέρι του Σαββάτου, ωστόσο, έγινε ένα εκπληκτικό παιχνίδι στο Altrad Stadium του Montpellier, με την ομώνυμη ομάδα να υποδέχεται τη Bordeaux-Bègles σε μια αναμέτρηση που ήταν ένας πρώτος τελικός για την είσοδο στην εξάδα και την τελική φάση. Στο 20ο λεπτό, με το σκορ να βρίσκεται ακόμα στο 3-3 έγινε μια φάση που ίσως καθόριζε τη ροή του παιχνιδιού. Ο scrum-half της Montpellier, Benoit Paillague, έκανε καθυστερημένο τάκλιν με αποτέλεσμα μετά τη συμβουλή του βίντεο να δει την κόκκινη κάρτα και η ομάδα του να συνεχίσει μεγάλο μέρος της αναμέτρησης με αριθμητικό μειονέκτημα. Ωστόσο, η ομάδα του Jack White, αναγεννημένη και με πολλά ψυχικά αποθέματα, απέδειξε πως οι αντίπαλοί της ίσως και να προτιμούσαν να παίξουν με ίσο αριθμό παιχτών στον αγωνιστικό χώρο. Μετά από έναν αγώνα που χαρακτηρίστικε από εκπληκτικές επιθετικές εμπνεύσεις, αλλά και αδυναμίες στις άμυνες των δύο ομάδων, η Montpellier έφτασε στη μεγάλη νίκη με σκορ 34-24, πλησιάζοντας στον ένα πόντο την αντίπαλό της και την 6η θέση.

Brive – Grenoble 23-0

Τέλος, πολύ εύκολα τα βρήκε η Brive, που υποδέχτηκε στην έδρα της τη Grenoble, η οποία αν και έχει καταφέρει μια καλή συγκομιδή μέχρι στιγμής, δεν έχει δείξει κάτι ιδιαίτερο ως ομάδα ούτε στη φετινή σεζόν, με αποτέλεσμα όλοι να σκέφτονται πώς θα αποφύγουν την περσινή απογοητευτική πορεία του δεύτερου μισού της σεζόν. Η Brive, πετυχαίνοντας 2 tries, που δεν της έδιναν το επιθετικό μπόνους, κατάφερε να κρατήσει το 0 στην άμυνά της (!), με αποτέλεσμα το τελικό σκορ να είναι πλήρως απογοητευτικό για τους φιλοξενούμενους, αλλά και τους γηπεδούχους να έχουν την πικρία της απώλειας του μπόνους σε ένα παιχνίδι που έληξε 23-0.

Με την ολοκλήρωση της 17ης αγωνιστικής, η βαθμολογία της Top 14 διαμορφώνεται ως εξής: