Press "Enter" to skip to content

Η Νεα Ζηλανδια αρχοντισσα στο σπιτι της, στα Sevens του Wellington

Το τέταρτο τουρνουά της φετινής διοργάνωσης του Sevens World Series ολοκληρώθηκε στο Westpac Stadium του Wellington και για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά το κέρδισε η ομάδα των All Blacks Sevens, κερδίζοντας στον τελικό την ομάδα της Αγγλίας. Οι δύο φιναλίστ κατάφεραν με τους πόντους που συνέλεξαν να βρεθούν σε καλύτερη θέση όσο αφορά τη διεκδίκηση μιας εκ των τεσσάρων θέσεων που οδηγούν απ’ ευθείας στο Ολυμπιακό Τουρνουά του 2016.

Η φάση των ομίλων

Οι όμιλοι του τουρνουά διαμορφώθηκαν μετά από κλήρωση για την οποία ως βάση δυναμικής των ομάδων χρησιμοποιήθηκε η κατάταξή τους στο τελευταίο τουρνουά της Νότιας Αφρικής. Έτσι σε αντίθεση με προηγούμενα τουρνουά, οι δυνατότητες για να υπάρξουν εκπλήξεις ήταν πολύ μεγαλύτερες και αυτό συνέβη από το πρώτο κιόλας παιχνίδι.

1ος όμιλος

Το παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της αγωνιστικής ήταν η πρώτη μεγάλη έκπληξη. Την ομάδα που προπορεύεται στη γενική κατάταξη και κέρδισε τα τουρνουά του Ντουμπάι και της Νότιας Αφρικής, τα Blitzboks, αντιμετώπισε η γαλλική ομάδα, η οποία μέχρι στιγμής πασχίζει ανεπιτυχώς να ανταγωνιστεί τις ομάδες που έχουν το κορυφαίο επίπεδο στα sevens. Αυτή τη φορά όμως οι Γάλλοι έκαναν ένα πολύ σημαντικό βήμα για να περάσουν στην κορυφαία οχτάδα, κερδίζοντας τους ισχυρότερους αντιπάλους τους με σκορ 5-22.

Αν και όλα έδειχναν ότι μπορεί να γίνει μια σοβαρή ανατροπή στον όμιλο, με την ομάδα των ΗΠΑ να είναι επίσης μια υπολογίσιμη δύναμη που μπορούσε να μπει σφήνα, τελικά οι Γάλλοι ήταν για μια ακόμα φορά οι άτυχοι της υπόθεσης.

Οι Eagles, όπως ονομάζεται η ομάδα των ΗΠΑ, κέρδισαν τη Γαλλία, ενώ ακολούθως έχασαν από τη Νότια Αφρική, με αποτέλεσμα να υπάρχει η απόλυτη ισορροπία στη βαθμολογική συγκομιδή. Στην τριπλή ισοβαθμία οι Γάλλοι ήταν για μια ακόμα φορά οι άτυχοι, με αποτέλεσμα να μείνουν στην τρίτη θέση και να συνεχίσουν την πορεία τους με “ταβάνι” την 9η θέση στο τουρνουά, που τους άφηνε ακόμα μια φορά μακριά από το στόχο να μικρύνουν τη βαθμολογική διαφορά με τις ομάδες της κορυφαίας τετράδας.

2ος όμιλος

Στον δεύτερο όμιλο η κατάσταση ήταν περισσότερο ισορροπημένη. Η παρουσία της Νέας Ζηλανδίας, νικήτριας του World Series του 2013-2014, στο τουρνουά που διεγαγόταν… σπίτι της, ήταν αρκετή για να καταλάβει κανείς ότι η Αγγλία και ο Καναδάς θα έπαιζαν τα πάντα για τη θέση που θα οδηγούσε στα προημιτελικά. Η Παπούα Νέα Γουινέα, που ως 16η ομάδα συμμετείχε στο συγκεκριμένο τουρνουά, σίγουρα δε μπορούσε να διεκδικήσει κάτι από τους συγκεκριμένους αντιπάλους, έτσι έμεινε με τη μοναδική χαρά της επιτυχίας ενός try απέναντι στους Νεοζηλανδούς.

Στο κρίσιμο παιχνίδι, λοιπόν, η Αγγλία κατάφερε να κερδίσει τον Καναδά με 27-5 και να ακολουθήσει τους αήττητους All Blacks στην τελική φάση.

3ος όμιλος

Σίγουρα πιο αμφίρροπος ήταν ο 3ος όμιλος, με την παρουσία 2 ομάδων από την κορυφαία τετράδα. Τα Φίτζι και η Αυστραλία θα διεκδικούσαν την πρωτιά, έχοντας σχεδόν σίγουρη την πρόκριση στην κορυφαία οχτάδα, με την Ουαλία και την Πορτογαλία να έχουν δευτερεύοντα ρόλο, κυνηγόντας πάντως την καλύτερη δυνατή διάκριση, σε ακόμα ένα τουρνουά, σίγουρα χωρίς να απογοητεύσουν.

Τελικά την πρώτη θέση κατάφερε να εξασφαλίσει η ομάδα των Φίτζι, νικώντας την Αυστραλία στο παιχνίδι που έκλεισε τον 1ο γύρο με σκορ 5-14, ενώ η Ουαλία κατέλαβε την τρίτη θέση, νικώντας στον άτυπο “μικρό τελικό” του ομίλου, με σκορ 20-12 την Πορτογαλία.

4ος όμιλος

Στον τέταρτο όμιλο έγινε η μεγάλη έκπληξη. Η παρουσία της Αργεντινής, που φέτος έχει εντυπωσιάσει, της Σκωτίας που είναι σχεδόν σε κάθε τουρνουά αντίπαλός της για την 5η θέση, αλλά και της Σαμόα, που έπαιξε στον τελικό του Gold Coast, αν και δεν είχε την ανάλογη συνέχεια, σίγουρα δεν έδινε καμία ελπίδα (θεωρητικά πάντα) στην ομάδα από την Κένυα, που δεν είχε καταφέρει κάτι σπουδαίο μέχρι στιγμής στη φετινή διοργάνωση.

Ωστόσο, η Κένυα όχι μόνο κατάφερε να κερδίσει δύο αγώνες, αλλά πήρε και την πρώτη θέση του ομίλου, χάνοντας μόνο από την Αργεντινή, που τελικά δεν πέρασε στα ημιτελικά! Ένα πραγματικό αλαλούμ, από το οποίο οι Αργεντίνοι έχουν κάθε λόγο να μην είναι ικανοποιημένοι, αν και δίκαια, με βάση το αποτέλεσμα του μεταξύ τους αγώνα, η Σκωτία πήρε αυτή τη στιγμή τη ρεβάνς.

θέσεις 9-16

Ξεκινώνας από τους αγώνες που αφορούσαν την κατάταξη στις θέσεις από 9 ως 16, η προημιτελική φάση του Bowl (9-12) και του Shield (13-16) είχε 4 μεγάλες επελάσεις, με καμία ομάδα να μη βρίσκει σοβαρή αντίσταση. Ωστόσο, από αυτές, μη αναμενόμενες θα μπορούσαν να χαρακτηριστούν οι άνετες νίκες της Γαλλίας επί της Σαμόα, με σκορ 26-19, καθώς και η πολύ μεγαλύτερη σε έκταση νίκη της Πορτογαλίας επί του Καναδά, με σκορ 26-0. Στους άλλους δύο προημιτελικούς, η Αργεντινή έκαμψε την αντίσταση της Ιαπωνίας με σκορ 38-5 και αντίστοιχα η Ουαλία συνέτριψε με 41-0 την Παπούα Νέα Γουινέα.

Shield

Στα ημιτελικά του Shield η Σαμόα, έπρεπε να κάνει το αυτονόητο και να μην εκπλήξει για ακόμα ένα παιχνίδι αρνητικά, κερδίζοντας την Παπούα Νέα Γουινέα, κάτι που έκανε με το σκορ να διαμορφώνεται 47-5, ώστε να αντιμετωπίσει στον τελικό τον Καναδά που επιβλήθηκε της Ιαπωνίας με 28-21. Εκεί, ο Καναδάς έκανε ωστόσο ακόμα μία έκπληξη, κερδίζοντας τον τίτλο και τη 12η θέση με σκορ 26-10.

Bowl

Στα ημιτελικά του Bowl η Γαλλία και η Αργεντινή δε δυσκολεύτηκαν καθόλου απέναντι σε Ουαλία και Πορτογαλία αντίστοιχα, δίνοντας ραντεβού για τον τελικό της 9ης θέσης. Εκεί οι τρικολόρ ήταν καλύτεροι και κέρδισαν κατά κράτος τους Αργεντίνους, με σκορ 29-5, αποδεικνύοντας ότι ήταν πολύ άτυχοι που δεν κατάφεραν να πάνε πιο ψηλά στο συγκεκριμένο τουρνουά.

Θέσεις 1-8

Με βάση τα όσα είδαμε στη φάση των ομίλων, οι προημιτελικοί είχαν πολύ μεγάλο ενδιαφέρον, με τη Νέα Ζηλανδία να περνάει άνετα νικώντας με 26-7 ενώ και η Νότια Αφρική είχε τελικά εύκολο έργο, απέναντι στην “έκπληξη” της Κένυα, την οποία κέρδισε με σκορ 19-5 για να προχωρήσει ακόμα μια φορά στα ημιτελικά.

Από ‘κει και πέρα μεγάλες μάχες ήταν τα υπόλοιπα τρία παιχνίδια, όπου η Σκωτία κέρδισε τις ΗΠΑ με 19-15, περνώντας για πρώτη φορά φέτος στην τετράδα ενός τουρνουά, ενώ το ίδιο πέτυχε και η Αγγλία που κέρδισε τα Φίτζι με σκορ 26-21.

Plate

Την 5η θέση κατάφεραν να κατακτήσουν τα Φίτζι, που αφού πέρασαν με δυσκολία από το εμπόδιο των ΗΠΑ, επικρατώντας στον μεταξύ τους ημιτελικό με σκορ 12-10, βρήκαν απέναντί τους την Αυστραλία, που πολύ πιο εύκολα είχε κάμψει την αντίσταση της Κένυας, με σκορ 21-5.

Στη μάχη για την 5η θέση, οι νησιώτες κατάφεραν να κάνουν μια σπουδαία εμφάνιση, μην επιτρέποντας στους αντιπάλους τους ούτε να σκεφτούν ότι θα μπορούσαν να διεκδικήσουν κάτι από ένα παιχνίδι το οποίο έχασαν με σκορ 24-0.

Cup

Οι ημιτελικοί του τουρνουά ήταν χωρισμένοι σε ημισφαίρια. Αυτόν του βορείου ημισφαιρείου κέρδισε τελικά η Αγγλία, επικρατώντας με 24-19 της Σκωτίας, ενώ η Νέα Ζηλανδία κατάφερε αυτή τη φορά να κερδίσει τους Νοτιοαφρικανούς, με σκορ 17-7.

Στον μικρό και μεγάλο τελικό, όμως, οι ομάδες του νοτίου ημισφαιρείου κατάφεραν να βγουν νικήτριες, με τη Νότια Αφρική να παίρνει την τρίτη θέση, νικώντας 40-7 τη Σκωτία και να διατηρηθεί στην κορυφή της ετήσιας βαθμολογικής κατάταξης, τη στιγμή που η Νέα Ζηλανδία την πλησίασε ακόμα περισσότερο, αφού νικώντας την Αγγλία στον τελικό με σκορ 27-21, κατάφερε να κερδίσει το πρώτο τουρνουά στη φετινή σεζόν και να σκαρφαλώσει στη δεύτερη θέση όσο αφορά τη μάχη για την πρόκριση στην Ολυμπιάδα.

Στιγμιότυπα από τους αγώνες της δεύτερης ημέρας (τελική φάση):

Με την ολοκλήρωση του τουρνουά του Wellington, τέταρτου για τη σεζόν 2014-2015, η βαθμολογία στο World Series διαμορφώνεται ως εξής: