Press "Enter" to skip to content

Επιβεβαιώθηκε ο κανόνας, χωρίς εξαιρέσεις

Η 2η αγωνιστική του Six Nations του 2018 επιβεβαίωσε πλήρως την κατάσταση που επικρατεί στο Βόρειο Ημισφαίριο, κυρίως μετά το τελευταίο Παγκόσμιο Κύπελλο, του 2015. Οι ομάδες που έχουν κερδίσει τους 4 τελευταίους τίτλους, όχι μόνο προχώρησαν με νίκες, αλλά επέδειξαν σιγουριά στο ρόλο τους, ως φαβορί και βασικών διεκδικητών και της φετινής διοργάνωσης. Οι υπόλοιπες ομάδες, έδειξαν τα χαρακτηριστικά τους ελαττώματα, αυτά που τους οδηγούν συνήθως σε ήττες, ή δημιουργούν αμφίρροπες αναμετρήσεις μόνο όταν συγκρούονται με τα αντίστοιχα ελαττώματα των αντιπάλων τους.

ΙΡΛΑΝΔΙΑ – ΙΤΑΛΙΑ 56-19

Σε έναν αγώνα που οι άμυνες πήγαν περίπατο, οι Ιρλανδοί προσέφεραν θέαμα στους 51700 θεατές που βρέθηκαν στο Lansdowne Road. Στο ξεκίνημα του αγώνα ήταν καταιγιστικοί και για ένα ημίχρονο ψάχναμε να βρούμε τους παίχτες της Ιταλίας μέσα στις γαλάζιες εμφανίσεις με το σήμα της Ομοσπονδίας της χώρας τους. Το πάρτυ ξεκίνησε πολύ νωρίς, στο 11ο λεπτό, με το πρώτο try του Henshaw, για να συνεχίσουν στο 14ο ο Murray, στο 21ο o Ακι και στο 35ο ο Earls, προκειμένου οι γηπεδούχοι να εξασφαλίσουν από το πρώτο ημίχρονο το επιθετικό μπόνους, χωρίς να δεχτούν πόντο.

Η Ιταλία αποφάσισε σ’αυτό το παιχνίδι το ημίωρο που παίζει μόνιμα να το παίξει στο δεύτερο ημίχρονο, περίοδο κατά την οποία κατάφερε να πετύχει 3 tries και να φτάσει πολύ κοντά σε ένα 4ο, αγγίζοντας το… επιθετικό μπόνους (για αμυντικό ούτε λόγος). Την ίδια στιγμή βέβαια, οι Ιρλανδοί δε σταμάτησαν να σκοράρουν και πετυχαίνοντας ακόμα 4 tries στο δεύτερο μέρος έφτασαν στην επιβλητική νίκη με 56-19 που τους έφερε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

ΑΓΓΛΙΑ – ΟΥΑΛΙΑ 12-6

Οι αγώνες της Αγγλίας με την Ουαλία είναι πάντα ιδιαίτερη υπόθεση, όχι μόνο ιστορικά αλλά και ιδιαίτερα τα τελευταία χρόνια, δηλαδή αυτά που ακολούθησαν το επικό 30-3 των Ουαλών για τον τίτλο του 2013. Στον αγώνα του Twickenham, ωστόσο, οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να προηγηθούν νωρίς, με ένα try του Jonny May, ενώ μεγάλωσαν τη διαφορά στο 20′ με try και πάλι του winger των Leicester Tigers.

Λίγα λεπτά αργότερα συνέβη η φάση του αγώνα, όταν οι Ουαλοί παραλίγο να πετύχουν try με τον Fareth Anscombe, που ακούμπησε τη μπάλα μέσα στο αγγλικό In-Goal, αλλά χωρίς να ασκήσει την πίεση προς τα κάτω (όπως προβλέπει ο κανονισμός), με αποτέλεσμα να θεωρηθεί ότι την προσγείωσε κανονικά ο Anthony Watson που βρισκόταν στη διεκδίκηση. Οι Ουαλοί έφτασαν πολύ κοντά στην επίτευξη ενός try και στο δεύτερο ημίχρονο, όμως ο Sam Underhill έκανε το tackle της χρονιάς στον Scott Williams, χαρίζοντας ουσιαστικά σ’εκείνο το σημείο τη νίκη στην ομάδα του.

ΣΚΩΤΙΑ – ΓΑΛΛΙΑ 32-26

Η Γαλλία έχει βαλθεί να πείσει όλο τον κόσμο ότι μπορεί να χάσει με κάθε τρόπο, από κάθε αντίπαλο. Οι Bleus αν και ξεκίνησαν ιδανικά τον αγώνα στο Murrayfield, με εκπληκτικό try του Teddy Thomas, έδειχναν με τις ενέργειες του wing της Racing και του συμπαίχτη του σε σύλλογο και εθνική Maxime Machenaud, να ελέγχουν απόλυτα αυτό το παιχνίδι. Ο Thomas μάλιστα, είχε ακόμα μια έμπνευση στο 27ο λεπτό που οδήγησε στο δεύτερο προσωπικό του try και της Γαλλίας, που μπορούσε να πατάει πολύ καλά στο χορτάρι του γηπέδου του Εδιμβούργου.

Όμως εκεί άρχιαν τα δύσκολα. Οι Γάλλοι …ξέχασαν να μπουν ξανά στον αγωνιστικό χώρο στο δεύτερο ημίχρονο, έδιναν συνεχώς χώρους στη Σκωτία, που με προταγωνιστή το πόδι του Laidlaw ροκάνισαν τη διαφορά, πήραν και 6 πόντους αβαντάζ για να πετύχουν την πρώτη νίκη τους στη φετινή διοργάνωση.